Share |

Uutiset

27.11.2025Mikko Almgren jatkaa puheenjohtajanaLue lisää »19.4.2025Valtuustopaikka säilyi kuntavaaleissaLue lisää »14.3.2025Ehdokasnumerot jaettuLue lisää »

Uusimmat kirjoitukset

  • 13.9.2026 18.44Uuden teltan koepystytysLue lisää »
  • 27.11.2025 17.47KD Kotkan vuosikokous pidettiin 18.11.2025Lue lisää »
  • 11.10.2025 16.46Kristillisdemokraattien Kymen piirin syyskokous pidettiin Kouvolassa 11.10.2025Lue lisää »

Yhteystiedot

Puheenjohtaja
Mikko Almgren
mikko.almgren(at)gmail.com

Varapuheenjohtaja
Maaret Lommi
maaret.lommi(at)gmail.com

Sihteeri
Jary Högnabba
kotkankd(at)gmail.com

KOTIKUNTA KOTKA KUULUU KAIKILLE - VAKAUMUKSENA VÄLITTÄMINEN

Share |

Torstai 4.9.2008 - Esko Almgren


KD on terveyspuolue. ”Maan perusterveydenhuolto on kriisissä”, sanoi Päivi Räsänen Kotkassa.

Niin onkin! Siksi KD tekee työtä Kotkan perusterveydenhuollon parantamiseksi. Teimme kuusi rollaattorimarssia palvelukeskuksisssa kesän 2008 kuluessa auttaaksemme vanhuksien ulkoiluttamisessa. Haastoimme kotkalaiset maailmanmestari Sari Essayahin johdolla terveyskävelylle. Kuntalaisille on taattava laadukkaat terveyspalvelut. Kotkan on hoidettava vastuunsa sairaanhoitopiirin taloudessa.

KD:N eräs tunnus on VASTUULLINEN VAIKUTTAJA. KD haluaa sosiaalisesti, eettisesti ja ekologisesti ohjatun markkinatalouden. Se merkitsee heikoimmista huolehtimista ja jokaisen ihmisarvon kunnioittamista.

KD:n mielestä korkeatasoinen koulutus on menestystekijä. Puollamme lähikoulujen säilyttämistä, jotta opettajien, oppilaiden ja kotien yhteistyö olisi rakentavaa.

KD katsoo, että monipuolinen liikunta ja luontoharrastus vahvistavat lapsiamme ja nuoriamme fyysisesti ja henkisesti oikeaan isänmaallisuuteen, rakastamaan Suomea ja omaa kotikuntaansa.

KD tukee maahanmuuttajia ja aktivoi heitä uuden kotimaansa ahkeriksi kansalaisiksi. Kun olemme sitoutuneet Kotkassa huolehtimaan maahanmuuttajista, tehdään se mahdollisimman hyvin ennen muuta asennoitumalla oikein heidän tilanteeseensa ja antamalla varoja heidän kotouttamiseensa.

KD:n mielestä myös Kotkassa on luotava perheille vaihtoehtoja lasten päivähoidon järjestämiseksi.

Koska olemme vastuussa jäteveden puhdistamisesta, KD vaatii, että Kotka ratkaisee kompostointitoiminnan Mussalossa vuoden 2009 jälkeen nykyaikaisella tavalla, kuten viranomaiset vaativat.

KRISTILLISDEMOKRATIA on vastuunkantoa Kotkan taloudesta. Rakentava yhteistyö muiden kanssa johtaa hyvään tulokseen alkavalla valtuustokaudella.

 Esko Almgren